vineri, 29 mai 2009

"Dacă jucam ofensiv rezultatul era altul"

Atacantul argentinian Carlos Tevez a criticat strategia aplicată de tehnicianul echipei Manchester United pe parcursul finalei Ligii Campionilor, pierdută miercuri, scor 2-0, în faţa formaţiei FC Barcelona.

"Aş fi vrut să evoluez încă de la începutul meciului, dar această decizie revenea antrenorului. Cu o strategie mai ofensivă în primele minute ale finalei, rezultatul meciului ar fi putut să fie diferit", a menţionat Tevez pentru cotidianul Daily Mirror.

Atacantul argentinian a evoluat de la debutul reprizei secunde atunci când Manchester United era deja condusă cu scorul de 1-0.

Tevez, nemulţumit de perioada scurtă de timp jucată în finala Ligii, a disputat probabil ultima sa partidă pentru Manchester United, mai multe cluburi, printre care Liverpool, Manchester City sau Real Madrid, aflându-se în negocieri pentru un posibil transfer al atacantului argentinian.