• 23rd Mar 2008
  • KO 13:30
  • Ground: Old Trafford
  • Att: 76,000
Manchester United s-a distrat cu FC Liverpool şi, la cum au evoluat ieri, se poate gândi la titlul cu numărul 17, cu care ar ajunge la doar unul în spatele adversarei de ieri pe „Old Traford“.

Duelul dintre echipele celor mai buni atacanţi din Premier League, Cristiano Ronaldo şi Fernando Torres, a fost câştigat de primul. Golul său din minutul 79, al 25-lea din acest sezon de Premier League şi al 34-lea din toate competiţiile, „a rupt“ de tot meciul, dezechilibrat încă dinainte de pauză, după reușita lui Wes Brown (36) şi eliminarea lui Javier Mascherano, care a primit două „galbene“. Partea secundă a fost un festival ofensiv al gazdelor, antologică fiind faza de 3-0, când Nani l-a ţintuit pe Reina după o combinaţie teribilă, la care fundaşii oaspeţilor au fost spectatori de lux, pasa decisivă aparţinându-i lui Rooney. „A fost o victorie mare, am văzut o echipă matură în ultimele șase luni, care azi a ajuns într-un vârf de formă“, a spus Sir Alex Ferguson.

Mai au de jucat cu Arsenal şi Chelsea

Şapte paşi mai au „diavolii“ până la titlu și cinci puncte avans. Programul nu este deloc uşor pentru Ronaldo şi compania. Urmează partide cu Aston Villa, Middlesbrough, dar mai ales „şocurile“ cu rivalele londoneze, Arsenal şi Chelsea. Liverpool mai are doar şansa numită Liga Campionilor pentru a nu bifa un an de coşmar. Dar „cormoranii“ trebuie să fie atenţi şi la Everton, rivala din oraş putându-le răpi în acest final de sezon poziţia a patra, care duce în C1.

34 de goluri a marcat Cristiano Ronaldo în acest sezon în toate competiţiile, fiind golgheterul lui United

Sursa: prosport